• 111
  • 24 min

Zacznijmy od tego co to właściwie jest WEB 3 czy WEB 3.0? Wpisując na YouTube tą frazę dostajesz masę tytułów związanych z krypto. Więc pierwsze skojarzenie jakie idzie do głowy – okej, czyli to kryptowaluty, bitcoin i spółka…. ale czy aby na pewno?

Od początku….

Sama nazwa WEB 3 nie wzięła się z nikąd, tylko jest kolejną wersją Internetu?, mianowicie:

  • WEB 1.0 – to świat statycznych stron, jeżeli ktoś z Was pamięta jeszcze aplikacje FrontPage, to właśnie to był ten świat ?
  • WEB 2.0 – można powiedzieć to nasz znany internet, szerokopasmowy dostęp, możliwość interakcji (media społecznościowe), oprogramowanie SaaS! To miejsce, które na co dzień jest większości z nas znane!

Czym zatem jest WEB 3.0?

Idea? To nowy internet, który jest zdecentralizowany, niezależny od gigantów technologicznych jak Google, Amazon, Apple, Microsoft, itp. Tu nie ma być pojedynczego organu jak np: wielkiej korporacji, która ma władzę nad internetem! Decentralizacja właściwe temu ma służyć! Ludzie z całego świata dzięki swoim urządzeniom, serwerom tworzą nową sieć. To internet, który jest oddany twórcą, społecznością, które go tworzą, gdzie zamiast standardowych wartości materialnych są tokeny!

Wyjaśniło się? Nie sądzę…

Osobiście przeczytałem masę definicji, wszystko fajnie spoko, ale w zasadzie i tak nie jasne. Ja sobie to tak (przynajmniej na ten moment) wyjaśniłem: WEB 3 to nie jest jaki nowy interent, to nie jest nowe miejsce, gdzie w zasadzie będziemy logować się przez jakiś portal, coś ala sieć TOR. W WEB 3 nadal korzystamy z tego samego internetu, nadal korzystamy z Google wyszukując jakieś frazy, natomiast jest jedna kluczowa różnica – WARTOŚĆ! Powstał cyfrowy pieniądz, który ma ogromna wartość, pieniądz, który może być również potwierdzeniem posiadania własności np: obrazu. Powstała technologia, która umożliwia wymianę tej wartości, co więcej wymianę, która z jednej strony jest ewidencjonowana, ale z z drugiej jest anonimowa, tj. nie ma w niej użytkownik numeru PESEL (co nie oznacza, że jest anonimowy!). Innymi słowy możemy wejść w cyfrowy świat, gdzie bez problemu możemy nabywać dobra, sprzedawać, a także zamieniać nasze realne waluty w cyfrowe i na odwrót, bez państwa, bez ustaw, bez regulacji świata opartego o regiony!

Ciekawe źródła:

  1. Bartek Pucek – Strategia. Technologia. Inwestycje.
  2. ? Podróż po web3 – podcast o tematach związanych z crypto (ppw3.pl)