• 88
  • 7 min

Cyfrowy bliźniak, często to pojęcie słyszysz, gdy w tle pojawią się giga fabryki, skomplikowane procesy, roboty. Czym właściwie jest “digital twin”? Czy to rozwiązanie zarezerwowane tylko dla wielkich przemysłowych korporacji czy również dla niewielkiej narzędziowni?
Zapraszam do wysłuchania dzisiejszego odcinka, w którym przybliżę ten temat

Cześć! Z tej strony Krzysiek Baran!

Cyfrowy bliźniak coraz częściej pojawia się w różnych publikacjach, case studys czy artykułach. Jak wspomniałem we wstępnie często jest to technologia prezentowana, kiedy mowa o skomplikowanych liniach produkcyjnych, wielkich fabrykach, a powodem uruchomienia mają być wielkie oszczędności. Zatem jak to jest?

Po pierwsze to nie jest tak, że jest to zupełnie coś nowego, być może oglądałeś film lub śledziłeś misję Apollo 13? Gdy w przestrzeni kosmicznej wybuchły zbiorniki z tlenem, dzielny zespół naziemny na podstawie tego co znajdowało się w statku kosmicznym w warunkach naziemnych zbudował adapter ułatwiający wymianę filtru dwutlenku węgla. Dzięki temu załga wróciła do domu. Od tego czasu technologia znacznie ewoluowała! Dzisiaj bez specjalnych narzędzi, a za pośrednictwem telefonu jesteśmy w stanie umieścić w fabryce model maszyny!

Cyfrowy bliźniak to cyfrowy odpowiednich maszyny lub maszyn, sterowania, systemów, ale również procesów! Idea cyfrowego bliźniaka polega na odwzorowaniu procesów realizowanych w fabryce w komputerze w czasie rzeczywistym! Proste, prawda? Teoretycznie tak, ale musisz pamiętać, że nie wystarczy “przerysować” fabryki z maszynami do komputera i sprawa załatwiona. Kluczową rolę odgrywają tutaj dane! Ponieważ to właśnie na podstawie danych z fizycznego środowiska jesteśmy w stanie stworzyć model wirtualny.

Możesz zapytać, ale po co tyle zachodu?

Jeżeli mamy dokładne odwzorowanie fizycznej fabryki “w komputerze” możemy tworzyć symulacje innych wariantów procesów niż te które fizycznie działają w fabryce lub projektować nowe. Dzięki czemu bez ponoszenia dodatkowych kosztów, wstrzymywania linii produkcyjnej jesteś w stanie sprawdzić różne scenariusze realizacji produkcji np: wpływ zmiany oprzyrządowania maszyn na czas obróbki, wykorzystanie innych modeli robotów, zmiana sterowania maszyny. W zasadzie jesteś w stanie symulować wszystkie te zdarzenia i znacznie więcej bez konieczności budowania prototypów! Pomyśl ile musiałbyś widać na badania, różne konfiguracje linii produkcyjnych. Mając cyfrowego bliźniaka możesz opracować to bez ruszania się od biurka. Możesz teraz pomyśleć – bajka! Idę w to, bo przecież to super oszczędności dla mojej firmy. Jednak nie tak szybko. Wspomniałem wcześniej, że tego typu symulacje są realizowane na podstawie danych i procesów. Za nim zaczniesz wydawać pieniądze na specjalistyczne oprogramowanie powinieneś rozpocząć od oprocesowania i opomiarowania swojej fabryki, aby wiedzieć na czym stoisz! Dopiero na tej podstawie masz podstawę do optymalizacji. Jednak może jesteś na etapie budowania nowej hali, nowej linii produkcyjnej? To świetny moment, aby wykorzystać cyfrowego bliźniaka do opracowania nowych instalacji.


Może Ci się wydawać, że cyfrowy bliźniak jest zarezerwowany dla “dużych graczy” rynkowych, wielkich korporacji. W zasadzie nie jest to błędem. Cyfrowy bliźniak może być wykorzystywany nie tylko do budowy i optymalizacji linii produkcyjnych, ale także budowy i zarządzania miastami! Dzięki danym, mając cyfrowego bliźniaka jesteśmy odpowiednio wcześniej zbierać, analizować informacje i reagować! Nawet człowiek może mieć cyfrowego bliźniaka! To już się dzieje, ponieważ możesz mieć swojego awatara, a technologia WEB 3, pozwoli Ci go osadzić w wirtualnym świecie! Jednak z drugiej strony skali możemy wykorzystać technologie cyfrowego bliźniaka do optymalizacji pojedynczej maszyny CNC. Przykładowo zamiast testować obróbkę CNC na maszynie, możesz stworzyć jej cyfrowego bliźniaka i osadzić “w komputerze” wraz z danymi i oprogramowaniem maszyny. To pozwoli Ci w pierwszej kolejności uniknąć kolizji, ale również zoptymalizować pracę maszyny tj. skrócić czas obróbki i zredukować zużycie narzędzi.


Pamiętaj cyfrowy bliźniak składa sie z trzech filarów: fizycznego przedmiotu określonego w przestrzeni, wirtualnego modelu oraz danych! Te trzy muszą ze sobą istnieć!


Jeżeli ten temat Cię zainteresował, zapraszam do dyskusji, za nim przejdziesz dalej możesz skomentować ten odcinek, ocenić czy przesłać pytanie bezpośrednio na nasz adres (jest w komentarzu). Zachęcam do śledzenia i subskrybowania naszych audycji. Dziękuje za wysłuchanie do końca i do usłyszenia! Dobrego dnia, wieczora ?