• 334
  • 12 min

Zapewne ka偶dy z Was przechowuje na swoim komputerze lub dyskach przeno艣nych, NAS’ach czy serwerach cenne dane. Czy zastanawia艂e艣 si臋 kiedy艣 co si臋 stanie gdyby nagle jedno z tych urz膮dze艅 PAD艁O? Po prostu sprz臋t, a w zasadzie dyski zosta艂y uszkodzone? Co z Twoimi danymi? Czy jeste艣 w stanie szybko odtworzy膰 swoj膮 dokumentacje? A co by si臋 sta艂o gdyby kto艣 wykrad艂 pliki wraz z danymi osobowymi? RODO? Koszmar….

W艂a艣nie po to nagrywamy ten odcinek, aby si臋 ustrzec przed banalnymi wpadkami i uchroni膰 przed standardowymi atakami z艂ych ludzi!

Szyfrowanie dysku

Szyfrowanie dysku to podstawowa ochrona Twoich danych w przypadku kradzie偶y sprz臋tu. Nawet je偶eli posiadasz has艂o do systemu, po wykr臋ceniu dysku twardego bez szyfrowania, z艂odziej bez najmniejszego problemu dostanie si臋 do Twoich danych. Troch臋 s艂abo, prawda? Zw艂aszcza, kiedy trzymasz na dysku poufne dane. Szyfrowanie dysku zagwarantuje Ci, 偶e po w艂o偶eniu go do innego komputera, dane b臋d膮 nieczytelne.

Jakie mamy dost臋pne narz臋dzia? Pod Windows PRO jest wbudowany Bitlocker – bardzo dobrze i szybko dzia艂aj膮ce szyfrowanie dysku od Microsoft. Pod macOS jest FileVault, kt贸re r贸wnie dobrze si臋 sprawuje co Bitlocker. Oczywi艣cie, na rynku jest mn贸stwo r贸偶nych innych narz臋dzi, ale ja Ci proponuj臋 te wbudowane, bo one po prostu dzia艂aj膮 od razu. A co pod Linuxa? Je艣li jeste艣 linuxiarzem, to nie musz臋 Ci t艂umaczy膰, jak szyfrowa膰 dysk 馃檪

Kopie zapasowe, robisz?

Ludzie dziel膮 si臋 na trzy grupy, ci kt贸rzy nie robi膮 backup贸w, ci kt贸rzy robi膮 backupy oraz ci, kt贸rzy my艣l膮, 偶e robi膮 backupy 馃檪 Uwierzcie mi, kopie zapasowe to bardzo wa偶na sprawa. Nie raz zdarzy艂o si臋 tak, 偶e kopia zapasowa uratowa艂a mi ty艂ek i nie m贸wi臋 tutaj o kopii zapasowej bazy danych, bo tych najcz臋艣ciej ju偶 nie ma, kiedy s膮 potrzebne 馃檪 M贸wi臋 o kopii zapasowej swoich projekt贸w, zdj臋膰, plik贸w i innych. Pada Ci dysk w laptopie, je艣li masz kopie zapasow膮 to bez problemu odtworzysz dane. Kto艣 kradnie Ci laptopa z prac膮 magistersk膮, je艣li masz kopi臋 zapasow膮 to bez problemu odzyskasz dane.

R贸b kopi臋 zapasow膮 jakkolwiek, nawet r臋cznie na Tw贸j dysk Google, OneDrive czy Dropbox. Istnieje jednak pewna zasada tworzenia kopii zapasowych, kt贸ra zagwarantuje Ci jej skuteczno艣膰 nawet wtedy, gdy spali si臋 serwerownia, w kt贸rej przechowujesz backup. Zasada ta nosi nazw臋 3-2-1.

  • Przechowuj co najmniej 3 kopie swoich danych. Zadbaj o to, aby Twoje g艂贸wne dane mia艂y dwie kopie zapasowe. Gdy stracisz dost臋p do jednej, do dyspozycji b臋dziesz mia艂 jeszcze drug膮.
  • Przechowuj dwie kopie zapasowe na r贸偶nych urz膮dzeniach. Systemy magazynowania danych maj膮 to do siebie, 偶e padaj膮 w najmniej oczekiwanym momencie. Je艣li trzymasz wszystkie kopie zapasowe na tym samym dysku lub w tej samej serwerowni jest du偶e prawdopodobie艅stwo, 偶e kiedy艣 Ci臋 to zaboli. Trzymaj kopie zapasowe na niezale偶nych no艣nikach.
  • Przechowuj jedn膮 kopi臋 zapasow膮 w innej lokalizacji geograficznej. Niech to b臋dzie na przyk艂ad chmura, dysk sieciowy od OneDrive czy Google, cokolwiek, byle by艂o daleko od Ciebie.

A co z domowymi serwerami NAS?

O te urz膮dzenia te偶 trzeba zadba膰 i to bez dyskusji. I nie chodzi tylko o jego aktualizacje ale i r贸wnie偶 backupy. W tym przypadku obowi膮zuje r贸wnie偶 zasada 3-2-1. Dlaczego to jest tak wa偶ne?

Serwery firmy QNAP by艂y swego czasu podatne na atak ransomware. Je艣li tam przechowywa艂e艣 swoje backupy, mog艂e艣 straci膰 do nich dost臋p. Z kolei chmura prywatna firmy WD My Cloud mia艂a b艂膮d, kt贸ry umo偶liwia艂 zdalne usuni臋cie danych z serwera. Je艣li tam trzyma艂e艣 swoje backupy, to nie musz臋 chyba pisa膰, jak bardzo mog艂o to zabole膰.

Mo偶e backup do chmury?

To jest bardzo dobry pomys艂! Chmura jest na prawd臋 bezpiecznym miejscem o ile o ni膮 te偶 zadbasz i skorzystasz z zasady 3-2-1. Chmury nie trzeba aktualizowa膰, chmura jest konserwowana przez innych, chmura potrafi nawet czasem by膰 georedundantna. Jakie mamy mo偶liwo艣ci? S膮 dwa g艂贸wne podej艣cia.

Pierwsze z nich zak艂ada odk艂adanie backup贸w do dysk贸w sieciowych typu OneDrive, Google Drive i innych. System Windows nawet sam proponuje backup dokument贸w do OneDrive i warto to w艂膮czy膰, lepiej jest mie膰 za du偶o backup贸w ni偶 za ma艂o 馃檪

Druga opcja to tzw. skalowalna przestrze艅 dyskowa. To s膮 us艂ugi typu Azure Blob Storage, Google Cloud Storage, Amazon S3, BackBlaze B2 i inne. Us艂ugi te maj膮 troch臋 inny plan cenowy, trzymanie backup贸w w tych chmurach jest stosunkowo tani, ale ich pobieranie czy odtwarzanie jest ju偶 troszeczk臋 dro偶sze.