Czy wiesz jak zrobić bezpieczne zakupy w sieci? Zastanawiałeś się może kiedyś, ile zakupów w Internecie robisz? Z raportu PwC i Digital Experts Club „Strategie, które wygrywają. Liderzy e-commerce o rozwoju handlu internetowego” wynika, że pomiędzy 2019 i 2020 r. sprzedaż dóbr online w Polsce zwiększyła się o 35%. W 2020 r. kanał online osiągnął 14% udział w wartości sprzedaży detalicznej, a średnioroczny wzrost e-handlu w kolejnych latach będzie na poziomie 12%. Pełną treść raportu znajdziesz tutaj.
Zakupy w sieci stają się coraz powszechniejsze ze względu na nieograniczony asortyment, rynki, dostępność towarów, a także łatwość transakcje! No właśnie, z jednej strony ta łatwość transakcji jest wielką zaletą, bo pozwala na szybkie i porte zamykanie transakcji bez wychodzenia z domu, jednak z drugiej strony stanowi pewne zagrożenie dla użytkowników. Poniżej kilka ciekawszych incydentów, które zaobserwowaliśmy:
- Mnogość odmian oszustw wykorzystujących popularność serwisów ogłoszeniowych jak OLX czy Vinted. Przykład z kanału YouTube „Poszukiwacze Okazji” oraz z serwisu Niebezpiecznik,
- Podszywanie się pod różne strony internetowe, jak banki, bramki płatnicze
- SMSy na dopłatę do przesyłek np.: 1 gorsz, co w przypadku złapania się na ten przekręt kończyło się utratą pieniędzy,
- Podszywanie się pod sklepy, które już nie istnieją a mają masę dobrych opinii
- Podszywanie się pod znajomych – przecięcie konta na FB i prośba o kod BLIK
Jak działają oszuści?
Przede wszystkim oszuści wykorzystują metody socjotechniczne, aby wzbudzić Twoje zaufanie! Nie rzadko pozyskują też o nas informacje z różnego rodzaju wycieków danych. Przedstawiają wiarygodne dowody, informacje, które powodują, że osoba podająca się za kupującego lub sprzedającego sprawa wrażenie uczciwego. Co dzieje się dalej?
- przesłanie linków do fałszywych aukcji, bramek płatniczych. Tu najczęściej adres strony wygląda bardzo podobnie z tym, że ma w nazwie drobną literówkę, którą na pierwszy rzut oka ciężko wyszukać np.: nBank zamiast mBank, literka l zamiast i, jedna literka cyrylicą łudząco podobna do typowej czcionki, dwa myślniki zamiast jednego, itp.
- Prośba o podanie kodów BLIK,
- Sugestie realizacji transakcji poza serwisem ogłoszeniowym,
- Sugestie wysłania „własnego” kuriera,
- i wiele innych podobnych działań mających na celu ułatwić realizacji transakcji, ale finalnie prowadzą do katastrowy!
Swoją drogą, jeśli chcesz sprawdzić, czy jesteś na tyle czujny, aby ustrzec się przed phishingiem, wykonaj ten quiz.
Jak się zabezpieczyć i robić bezpieczne zakupy?
- NAJWAŻNIEJSZE: czujność! Zawszę patrz z dystansem na wszelkie propozycje, linki, prośby ze strony kupującego czy sprzedającego,
- Zawsze weryfikuj linki! To w momencie wejścia na niewłaściwą stronę zaczyna się ścieżka doprowadzająca Cię do utraty pieniędzy! Przechodź do serwisów ogłoszeniowych tylko znaną Ci drogą np: z zapisanych linków lub z wyszukiwarki Google (oryginalne linki zazwyczaj są na pierwszych pozycjach w wyszukiwarkach)
- Nie obchodź zasad korzystania z serwisów ogłoszeniowych, jeżeli coś sprzedajesz lub kupujesz na danym sklepie dokończ transakcje w ramach tego serwisu. Nie daj się złapać na przesyłane linki do bramek płatniczych czy wyłudzeń na kod BLIK!
- Czytaj wiadomości oraz nagłówki ze zrozumieniem, na spokojnie. Nieraz w ich treści jest ukryty przekaz!
- Zielona kłódka w adresie www, to nie jest pewne zabezpieczenie. W dzisiejszych czasach każda domena może taką mieć bez większego wysiłku! Przykład? Proszę bardzo.
Mamy nadzieję, że chociaż trochę przybliżyliśmy Wam ten potencjalnie prosty temat, jak robić bezpieczne zakupy online. Każdy uważa się za czujnego, ale czy na prawdę jesteśmy cacy czujni?